Написати листа
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ ПРИ ПРЕЗИДЕНТОВІ УКРАЇНИ карта сайту

      

Шевченківські дні


        Вже за традицією 9-го - 10-го березня в Україні відзначаються Шевченківські дні. Але чи багато сучасних українців знає, чому так вшановують пам'ять Тараса Григоровича Шевченка?
        В історичному розвитку України Т.Г.Шевченко - явище незвичайне як своєю обдарованістю, так і місцем у літературі, мистецтві, культурі. Походженням, становищем та популярністю Т.Г.Шевченко - виняткове явище також у світовій літературі. З 47 років життя поет пробув 24 роки у кріпацтві, 10 на засланні, а решту під наглядом жандармів. Революційна творчість Шевченка була одним із головних чинників формування національно-політичної свідомості народних мас України. Впливи Тараса Шевченка на різні сторони духовно-національного життя нації відчуваються і до сьогодні.
        Творчість Тараса Шевченка - багатогранна, як його талант. Він був і глибоким ліриком, і творцем епічних поем, і видатним драматургом та різнобічно обдарованим митцем. Літературна спадщина Т.Г.Шевченка обіймає велику збірку поетичних творів ("Кобзар"), драму "Назар Стодоля" і 2 уривки з інших п'єс; 9 повістей, щоденник й автобіографію, написані російською мовою, записки історично-археологічного характеру ("Археологічні нотатки"), 4 ст. та понад 250 листів. З мистецької спадщини Т.Г.Шевченка збереглося 835 творів живопису і графіки, що дійшли до нас в оригіналах і частково у гравюрах та копіях. Її доповнюють дані про понад 270 втрачених і досі не знайдених мистецьких творів.
        Великий Поет України покинув життя у розквіті своєї творчості. Поховано Тараса Шевченка спочатку на Смоленському кладовищі в Петербурзі, а через 2 місяці, згідно із заповітом, його останки перевезено на Україну і поховано на Чернечій горі біля Канева. Відтоді могила Т.Г.Шевченка стала священним місцем для українців у всьому світі.
        Поєднавши в своїх поетичних творах живу розмовну мову з словесно-виразовими засобами книжної мови, Тарас Шевченко підніс українську літературну мову на новий, якісно вищий ступінь. У поетичних творах Шевченкова українська мова набула незвичайного багатства барв та відтінків, а також можливостей передачі не тільки найтонших настроїв, почуттів і думок, а й глибоких філософських та політично-суспільних узагальнень. Широко користуючись лексикою різних галузей науки й мистецтва, Т.Г.Шевченко заклав основи термінологізації української лексики, підносячи цим самим українську літературну мову до рівня розвиненіших мов світу.
        Провідним мотивом творчості Тараса Шевченка, що пронизує також весь його життєвий шлях, була самовіддана любов до України. Його революційний заклик "… вставайте, кайдани порвіте і вражою злою кров'ю волю окропіте" був зовсім новим словом не лише в українській літературі. У розвитку національної і соціальної самосвідомості українського народу творчість Т.Г.Шевченка відіграла величезну роль.