Написати листа
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ ПРИ ПРЕЗИДЕНТОВІ УКРАЇНИ карта сайту

22 січня - день Соборності України


     Щороку 22 сiчня весь український народ iз вдячністю згадує тих героїв, якi боролися за об'єднання усiх нацiонально-демократичних сил українства та намагалися вiдродити незалежну Соборну Українську державу. На офіційному, загальнодержавному рівні цей день відзначається, згідно з Указом Президента України, з 1991 року щорічно 22 січня.
     Ідея всеукраїнської єдності формувалася ще з часiв Київської Русi, Галицько-Волинської держави, Гетьманщини.
     Реалiзувалась ця мрiя внаслiдок української революцiї 1917- 1920 рокiв, пiд час якої з великою силою розкрилися свободолюбство i нацiональний дух українського народу, утворилися двi демократичнi держави - Українська Народна Республiка (УНР) та Західноукраїнська Республiка (ЗУНР). 1 грудня 1918 року представники державного Секретаріату ЗУНР - Левицький, Цегелоський, члени директорiї - Винниченко, Петлюра, Андрiєвський, Швець пiдписали у Фастовi Предвступний договір про майбутнє об'єднання двох республік. Цей договір став першим i основним актом соборності.
     3 сiчня 1919 року на першому засіданнi Української Народної ради було одностайно прийнято Ухвалу про злуку ЗУНР i УНР. Тим самим зроблено перший крок на шляху до соборностi українських земель.
     22 сiчня 1919 року на Софіївській площi, бiля пам'ятника гетьману Богдану Хмельницькому, у присутностi десяткiв тисяч киян лiдери УНР і повноважна делегація ЗУНР заявили про свiй намiр збудувати єдину соборну Українську державу. З раннього ранку мiсто набуло святкового вигляду. На будинках державних установ майорiли нацiональнi прапори, Софiївський майдан прикрашала тріумфальна арка зі старовинними гербами України і Галичини.
     В Актi злуки проголошувалося: "Однинi воєдино вливаються століттями відiрванi одна від одної частини Єдиної України, Захiдноукраїнська Народна Республiка (Галичина, Буковина Угорська Русь) i Надднiпрянська Велика Україна. Здiйснилися вiковiчнi мрiї, якими жили, i за якi вмирали кращi сини України. Однинi є єдина, незалежна Українська Республіка".
     День Соборності - це нагадування про те, що сила нашої держави - в єдності українських земель. Ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти мети - розбудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України.