Написати листа
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ ПРИ ПРЕЗИДЕНТОВІ УКРАЇНИ карта сайту

   З давніх часів бібліотеки були храмами книги, острівцями духовності й культури, збирачами історичної і культурної спадщини. Сьогодні бібліотеки сприяють реалізації прав громадян, громадських об'єднань, етнічних спільнот на вільний доступ до інформації, до здобутків національної та світової культури. Нині бібліотеки є тими інформаційними ланками, які поєднують читачів і управлінські структури, роблять діяльність органів влади прозорою і відкритою для населення. Подальший розвиток бібліотечної справи - це запорука розвитку суспільства.
   Перші бібліотеки в Київській Русі почали відкриватися при церквах і монастирях після прийняття християнства в 988 році. Найбільшою і найбагатшою у той час була бібліотека Софії Київської, заснована у 1037 році Ярославом Мудрим. У цілому в бібліотеці налічувалося до 900 томів рукописних книг - грандіозна для того часу кількість. Книги, які виходили з майстерень Софійського собору, стали основою інших бібліотек, зокрема величезної бібліотеки Печерського монастиря, яка з кінця 11 століття стала найбільшим центром культурного життя Київської Русі. Під час монголо-татарського нашестя книги загинули у війнах і пожежах. З тих часів збереглися лічені екземпляри бібліотеки Софії. Найвідоміші: Рейнське євангеліє (яке донька Ярослава Мудрого Анна вивезла до Франції з Києва. На цій книзі приносили клятву французькі королі, а в даний час присягають президенти Франції), Остромирове євангеліє (1056-1057), два Ізборники 1073 та 1076 років, Мстиславове євангеліє 12 століття. У Західній Україні активний бібліотечний рух починається зі створення галицько-волинського князівства (приблизно з 13 століття). При дворі князя Володимира Васильковича - книжника і філософа - існувала величезна книжкова майстерня.
   З появою книгодрукування в середині 15 століття відбуваються великі зміни в усьому європейському книговиданні і, звичайно, у бібліотечній справі. Значний розвиток бібліотек розпочався в 16 столітті, великі книгосховища з'явилися при школах в Острозі й у Львові. У 17 столітті була організована бібліотека Київської академії. У 18 столітті великі бібліотеки мали заможні родини, козацькі старшини, єпископи, монастирі, різні школи.
   У другій половині 19 - початку 20 століття в Західній Україні, яка входила на той час до складу Австро-Угорщини, діяла мережа культурно-освітніх осередків "Просвіта". Ця спілка в 1914 році мала по всьому краю 78 філій, 2944 читальні. У 1914 році власні читальні діяли у 75% українських населених пунктах Галичини, в 1939 році мережею філій та читалень "Просвіти" було охоплено 85% західноукраїнських земель. У радянські часи бібліотечна справа стала частиною державної політики.
   Сьогодні в Україні нараховується близько 40 тисяч бібліотек. Серед провідних - Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського, Національна парламентська бібліотека України, Державна бібліотека України для дітей, Державна історична бібліотека України та інші.
   З нагоди святкування Всеукраїнського дня бібліотек 1 жовтня 2012 року в ОРІДУ НАДУ при Президентові України відбулось вітання співробітників бібліотечного відділу. З привітальним словом від імені директора інституту М.М. Іжи до присутніх звернувся заступник директора з наукової роботи С.А. Попов. Найщиріші вітання з нагоди професійного свята висловили керівники наукових підрозділів інституту.
   Шановні працівники бібліотек! Прийміть слова щирої вдячності, поваги і подяки за щире бажання зберегти і передати інтелектуальне і духовне багатство. Бажаємо Вам доброго здоров'я, оптимізму, благополуччя, нових творчих здобутків і вдячних читачів!


Фотогалерея додається.