Написати листа
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ ПРИ ПРЕЗИДЕНТОВІ УКРАЇНИ карта сайту

21 лютого - Міжнародний день рідної мови

   Міжнародний день рідної мови відзначається щорічно, починаючи з 2000 року. Свято проголошено рішенням 30-ої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО за пропозицією держав-членів організації у листопаді 1999 року в пам'ять про події 1952 року на території сучасної Народної Республіки Бангладеш. 21 лютого влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Україна як європейська держава з великим розмаїттям етнічних груп надає можливість усім національним меншинам розвивати і збагачувати свою рідну мову, гарантує вільний розвиток та захист мов національних меншин, сприяє вивченню мов міжнародного спілкування.
   Рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. Вона накопичує традиції й досвід попередніх поколінь, дозволяє передати їх нащадкам, пробуджує інтерес до пізнання світу, сприяє виявленню поваги до нашого минулого та об'єднує людей незалежно від місця і часу їхнього проживання. Однак багато мов сьогодні знаходяться на межі повного зникнення. У деяких мов не залишається живих носіїв, тому одним з методів порятунку лінгвістичного багатства планети експерти називають вивчення іноземних мов.
   Українське слово набирало сили на пергаментах Нестора Літописця, шліфувалося у творах Григорія Сковороди, Івана Мазепи, поглиблювалось під пером Івана Котляревського, особливо Тараса Шевченка, удосконалювалося пізніше І. Нечуєм-Левицьким, П. Мирним, М. Коцюбинським, Л. Українкою та багатьма іншими видатними українцями. Давньою українською мовою написані козацькі державні документи і хроники. Лексично багата й витончена українська мова досконало передає найтонші смислові нюанси у творах Гомера й Овідія, Сервантеса й Шекспіра, Пушкіна й Міцкевича. У нас вийшли "Іліада" й "Одіссея", твори Горація й "Метаморфози" Овідія. Повне зібрання творів У.Шекспіра - знак зрілості будь-якої мови, не кажучи вже про цілі бібліотеки перекладної літератури, які залишили нам Максим Рильський, Микола Бажан і чудотворець нашої мови Микола Лукаш. Сьогодні важко знайти у світовій літературі видатну поему чи видатний роман, які не мали б українського перекладу.
   Вітаємо всіх з цим святом, і бажаємо ніколи не забувати рідної мови, адже чим більше на землі буде мов, тим різноманітнішим буде й життя на нашій планеті! Бережімо рідну мову, віднаходячи в ній всі духовні скарби поколінь, силу нашого сьогодення і впевненого поступу у майбутнє!
   Запрошуємо ознайомитись у читальній залі інституту з виставкою, яка присвячена святкуванню Міжнародного дня рідної мови.

Фотогалерея додається.