Написати листа
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ ПРИ ПРЕЗИДЕНТОВІ УКРАЇНИ карта сайту

22 листопада Україна вшановує пам'ять жертв голодомору


   Щорічно у четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору, який забрав мільйони життів українців. Це не тільки померлі – це і ненароджені. Це – носії пронесених крізь століття традицій. Ми здатні порахувати кількість загиблих, та ми ніколи не порахуємо втрачених ідей, помислів, творів, не зведених споруд… Події тих років не лише непоправно змінили долю української нації, але й вплинули на геополітичні процеси у Європі і світі.
Український народ пережив голодомори 1921-1922, 1932-1933 та 1946-1947 років, які унесли мільйони людських життів. Страшні обставини злочину унеможливлюють встановлення точної кількості смертей невинних людей та вичерпного поіменного списку жертв. За підрахунками, проведеними Інститутом демографії та соціальних досліджень НАН України, внаслідок страшної гуманітарної катастрофи українського народу, яким став Голодомор 1932 – 1933 років, загинуло 3 млн. 941 тис. осіб. Непрямі втрати (дефіцит народжень) внаслідок Голодомору в Україні в 1932–1934 роках досягають 1 млн. 122 тис. осіб. У 1932-33 роках радянським урядом був ухвалений і реалізований план приборкання українського села. Влада розуміла, що саме селяни були носіями традиційних українських цінностей: шанобливого ставлення до праці на землі та її результатів, поваги до особи, а відтак і до приватної власності, що суперечило основним засадам комуністичної ідеології. Відтак у 1932-33 роках більшу частину сільського населення України було фізично знищено. Крім голодомору, у 243 районах України проводилася ще й широкомасштабна репресивна операція органів ГПУ. На думку українських та іноземних дослідників, цифра репресованих українців сягає 10 мільйонів осіб.
Верховна Рада України та парламенти ще 14 держав офіційно визнали Голодомор актом геноциду українського народу. Віднайдені та впорядковані місця масових поховань, у містах та селах встановлено понад 7 тисяч пам’ятників та пам’ятних знаків. Дедалі більше країн і міжнародних організацій приєднуються до осуду цього злочину тоталітаризму.
На вшанування пам’яті жертв Голодомору о 16.00 оголошується Національна хвилина мовчання, після якої розпочинається акція «Запали свічку пам’яті». Свічки запалюються біля меморіалів і пам’ятників жертвам Голодомору, на центральних площах і вулицях населених пунктів, а також на підвіконнях осель. Запалена свічка – символ скорботи. У її мерехтливому полум’ї – невимовний біль серця.
У читальній залі бібліотечного відділу діє книжкова виставка, присвячена цій сумній даті. Можна ознайомитись з історичними документами, матеріалами конференції, спогадами очевидців, бібліографічним покажчиком та іншими історичними матеріалами. Також пропонуємо ознайомитись з фотоматеріалами, документами та статтями щодо голодоморів 1921-1922, 1932-1933, 1946-1947 років Національного музею "Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні"

Підготовлено за матеріалами Українського інституту національної пам'яті http://www.memory.gov.ua
Фотогалерея додається.