Написати листа
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ ПРИ ПРЕЗИДЕНТОВІ УКРАЇНИ карта сайту

Всесвітній день книги і авторського права

       23 квітня більше 100 країн візьмуть участь у проголошеному ЮНЕСКО Всесвітньому дні книги і авторського права, який цього року відзначається в 14-й раз. Свято має привернути увагу громадськості до важливості книги в сучасному суспільстві.
       Ідея Всесвітнього дня книги була придумана Міжнародною Асоціацією Книговидавництв і потім запропонована на розгляд ЮНЕСКО Урядом Іспанії. За пропозицією Російської Федерації, у формулювання було додано й авторське право. Таким чином, Генеральна Конференція на своїй 28 сесії (25 жовтня - 16 листопада 1995 року) одноголосно схвалила Резолюцію 28 C/3.18, що проголосила 23 квітня Всесвітнім днем книги й авторського права.
       Це свято виникло в Каталонії (Іспанія), де уже понад 80 років існує традиція дарувати в день святого Георгія троянди і книжки тим, кого любиш. Троянди символізують кров, пролиту Георгієм у битві з драконом, а книги нагадують про сумну дату 23 квітня 1616 року, день смерті Сервантеса. 23 квітня - знаковий день для світової літератури: в цей день окрім Сервантеса померли Шекспір, Інко Гарсіласо де ла Вега, Михайло Коцюбинський. Цього дня народилися Моріс Дрюон, Володимир Набоков, Андрій Курков, Григорій Тютюнник.
       Метою Всесвітнього дня книги й авторського права є залучення уваги як урядових органів, так і широкої публіки до книг, як до джерел одержання знань, що залишаються основою активного утворення і критичного мислення, незважаючи на швидкий розвиток більш складних джерел інформації, а також цей день підкреслює особливе значення ролі книг і авторського права в розвитку культури світу, толерантності і міжкультурного діалогу.
       В цьому році Бейрут прийме естафету всесвітньої столиці книги від Амстердама. Ця ініціатива була запропонована ЮНЕСКО в 2001 році. Таким чином, Бейрут з нагоди цієї події впродовж року організує заходи міжнародного масштабу, включаючи конференції з авторського права, наукових видань, з міжкультурних аспектів літературної творчості і з дитячих книг, передбачене також відкриття нових бібліотек і культурних центрів, проведення семінарів, творчих і святкових заходів.
       Раніше Всесвітніми столицями книги були: Мадрид, Олександрія, Нью-Делі, Антверпен, Монреаль, Турин, Богота і Амстердам.